plan pracy 18-22.05.2020

Utworzono dnia 16.05.2020

Komentarz do pracy domowej z 8.05.2020

Moi Drodzy, w większości przypadków widzę, że wszystko gra, ale u niektórych zauważam, że trochę się nie pilnują. Podstawowa sprawa: jeśli w zdaniach miały pojawić się dwa różne czasy pokazujące różnice pomiędzy przedstawionymi zdarzeniami, oznacza to, że faktycznie trzeba użyć dwóch czasów. Niektórzy stosowali tylko jeden z nich. Pamiętajcie też, że zdania w  Past Continuous muszą zawierać dwa elementy: odpowiednia forma be i czasownik z końcówką -ing. Poniżej podaję poprawne odpowiedzi:

We were playing volleyball with Mary when you called me.
They were studying English when the teacher came in.
The baby was sleeping when the telephone rang.
She was dancing when she hurt her ankle.
I was looking for my purse when I dropped my credit card.

Subject: Past Simple and Past Continuous Exercises

NaCoBeZU:
Sprawnie posługuję się czasami  Past Simple i Past Continuous.

Prawda jest taka, że ten temat, choć pozornie łatwy, wymaga bardzo solidnego utrwalenia. Samo tworzenie zdań w czasach Past Simple i Past Continuous nie jest szczególnie trudne, problem może stanowić podjęcie właściwej decyzji: czy użyć właśnie Past Simple („zrobiłem”), czy Past Continuous („robiłem”). Mało tego, sytuacje, które omawialiśmy ostatnio („coś robiłem, kiedy coś mi przerwało”) to nie jedyny możliwy model. Przecież mogło być też tak:

I was watching TV while my sister was reading a book.
(Ja oglądałem telewizję podczas gdy moja siostra czytała książkę.)

Nie przeszkadzaliśmy sobie nawzajem, każde z nas robiło swoje – dwa razy użyliśmy Past Continuous.

Albo tak:

I came home, I had dinner and I watched a football match.
(Wszedłem do domu, zjadłem obiad i obejrzałem mecz).

Każdą z tych czynności wykonałem jedna po drugiej, żadna nie przeszkodziła w innej, każdą skończyłem – trzy razy użyliśmy Past Smiple.

Poproszę Was o wykonanie następującego zadania:

1.  The teachers _______________ (speak) when you _______________ (arrive) to school.
2. We _______________ (not like) the movie. It was boring.
3. I _________________ (not listen) to music last night. I ______________ (study) Chemistry.
4. She _______________ (have) a shower when you ______________ (knock) at the door.
5. They _____________ (not go) to the theatre last month. The tickets were all sold.
6.  While Chris and Jane ___________________ (travel) on Saturday, we _________________ (prepare) the party for their arrival.
7.  The children _______________ (sing) some songs last week, at the Christmas Festival.
8. Yesterday, I _______________ (hear) a strange noise while I _______________ (put on) my pyjamas.
9. We _________________ (write) notes in class, when the Headmaster _____________ (come) in.
10. What __________ you __________ (do) last Tuesday at 11 p.m?
11. I ___________________________ (see) the thief while he ___________________________ (get) into my neighbor’s house.
12. My uncle ___________________________ (take) me to the airport yesterday.
13. I ___________________________ (lose) my car keys.
14. While I ___________________________ (walk) in the streets of Holland, I ___________________________ (meet) an old friend of mine.

Trochę tego jest, ale kiedyś przekonacie się, że warto było.

Podpowiedź nr 1:  spróbujcie sobie powiedzieć każde zdanie po polsku. (Tak, mogą się pojawić słówka, których nie znacie, przetłumaczycie je w kilka sekund z pomocą komputera/telefonu.) Wtedy będziecie wiedzieć, czy potrzebujecie formę dokonaną (np.: I went) czy niedokonaną (np.: I was going)

Podpowieź nr 2: po while zawsze używajcie Past Continuous

Tradycyjnie czekam na Wasze odpowiedzi do piątku, 22 maja. Przysyłajcie maile na adres: radoslaw.grygiel@gmail.com

I jeszcze jedno: niektórzy z Was zauważyli, że dostali piątki z aktywności – to ci, którzy oddają prace regularnie i nie zalegają z żadną pracą domową na ocenę. Jest to jeszcze do nadrobienia – koniec roku coraz bliżej. Jesteśmy w kontakcie.

Pozdrawiam,
Radosław Grygiel