plan pracy 11-15.05.2020

Utworzono dnia 10.05.2020

KLASA 6
Moi Drodzy, dziękuję Wam za Wasze odpowiedzi, każde z Was dostanie informację o swojej pracy w mailu.
A teraz idziemy dalej!

Subject: We were walking when...

NaCoBeZU:
potrafię opisywać okoliczności zdarzeń
potrafię posługiwać się dwoma czasami przeszłymi: Past Simple i Past Continuous.

Kochani, pamiętacie, jak regularnie powtarzałem, że ucząc się nowych rzeczy bardzo często wykorzystujemy informacje zdobyte wcześniej? Teraz odczujemy to bardzo mocno: wykorzystując tylko informacje zdobyte wcześniej zdobędziemy nowe umiejętności!

Na początek poproszę Was o zapoznanie się z trzema historiami, które znajdziecie na stronie 68 podręcznika w zad. 2 (tak, to już Unit 6, tym razem jesteśmy w Chinach razem z Li). Szybko zauważycie, że  brakuje w nich kilku słów, które możecie wstawić korzystając z listy słówek znajdujących się w zadaniu 1 (oczywiście użyjcie przeszłej formy czasowników podanych po strzałkach). Jest historia o pandach, opowieść o trzęsieniu ziemi w okolicach miejscowości Nanijing oraz tekst mówiący o Murze Chińskim.

Jedno ze zdarzeń przedstawionych w tych historiach znajdziecie w sekcji Rah's grammar na str. 69.

Pamiętacie Past Simple?
I bought this jacket last week. (Kupiłem tę kurtkę w zeszłym tygodniu).
I went to the cinema last year. (Poszedłem do kina w zeszłym roku.)

Ta struktura pozwalała nam powiedzieć co ZROBILIŚMY  w przeszłości... (czynność zakończona)

Pamiętacie Past Continuous?
I was watching TV yesterday at 3 p.m. (Oglądałem telewizję wczoraj o 15.)
We were paying football at 8 a.m. (Graliśmy w piłkę o ósmej rano.)

Tej struktury używaliśmy, by mówić o tym, co ROBILIŚMY W DANYM MOMENCIE w przeszłości – nie ważne, czy skończyliśmy, ważne, że akurat wtedy robiliśmy właśnie to, a nie coś innego.

A TERAZ UWAGA: OBU CZASÓW MOŻEMY UŻYĆ W JEDNYM ZDANIU!

I was watching TV when the phone rang. (Oglądałem telewizję, gdy zadzwonił telefon.)

Coś robiliśmy (Past Continuous), kiedy coś nam przerwało (telefon - Past Simple).
Nie wiadomo, czy skończyliśmy oglądać film, mecz, cokolwiek. Wiadomo natomiast, że coś nam w tym oglądaniu przeszkodziło – musieliśmy odebrać ważny telefon, może akurat ktoś nam przypomniał o pracy domowej i pobiegliśmy do swojego pokoju:)

Jane was riding her bike when she hit a tree. (Jane jechała na rowerze kiedy uderzyła w drzewo.)

Wyraźnie uderzenie w drzewo (Past Simple) przeszkodziło Jane w jeździe – może podniosła się i spokojnie poprowadziła rower, może dzielnie wskoczyła na siodełko i pognała dalej – nie ważne, istotne jest to, że guza na czole nabiła jadąc na rowerze, a nie np. grając w piłkę.
Widzimy też, że obie te czynności zostały połączone w jedno zdanie jednym słowem: WHEN (kiedy). Jest ono potrzebne, by przedstawiać złożone sytuacje, takie, jak te powyżej.

Moi Drodzy, żeby to wszystko „grało”, musimy skutecznie ocenić sytuację: która czynność stanowiła okoliczności zdarzenia (czytałem książkę, jadłem obiad – Past Continuous), a które tę czynność przerwało (zadzwonił telefon, spadłem z krzesła – Past Simple). Spróbujcie swoich sił w następującym zadaniu:

We ___________________________ (play) volleyball with Mary
when you ______________(call) me.
They ___________________________ (study) English
when the teacher __________________(come) in.
The baby ___________________________ (sleep)
when the telephone __________________(ring).
She ___________________________ (dance)
when she __________ (hurt) her ankle.
I was ______________ (look) for my purse
when I _________ (drop) my credit card.

Pamiętajcie, że w Past Simple potrzebujecie albo dodać końcówkę -ed do czasownika, albo użyć nieregularnej formy – pomoże Wam w tym dobrze już znana wszystkim tabelka na końcu podręcznika. Jeśli nie znacie jakiegoś słowa, sprawdźcie jego znaczenie chociażby w internecie.

To wszystko ode mnie!

Tradycyjnie czekam na Wasze odpowiedzi do piątku, 15 maja. Przysyłajcie majle na adres radoslaw.grygiel@gmail.com

Pozdrawiam,
Radosław Grygiel