15 i 19. 06.2020

Utworzono dnia 15.06.2020

Propozycje zabaw dydaktycznych, ruchowych oraz plastycznych.

Wakacyjne podróże cz.2

1.Słuchanie wiersza A. Widzowskiej „Wakacje”

Kiedy nam buzie ogrzewa lato,

czas na przygody z mamą i tatą.

Czekają góry, pachnące łąki,

morze i plaża, konie, biedronki!

Gdy my będziemy się pluskać w rzekach,

przedszkole na nas grzecznie poczeka,

odpoczną w ciszy lalki, zabawki,

dwie karuzele, miś i huśtawki.

Chętnie wrócimy do naszej pani

z wakacyjnymi opowieściami

o sarnach w lesie, o rybkach w morzu

i ptasich gniazdkach ukrytych w zbożu.

Będziemy liczyć białe muszelki,

poznamy nowe, ważne literki,

a ten, kto butów sam nie sznuruje,

w mig się nauczy! Ja już sznuruję!

Rozmowa  na podstawie wysłuchanego utworu.

Co robili Ada i Olek z rodzicami w górach?

Co robili Ada i Olek z rodzicami nad morzem?

Dokąd możemy pojechać́ na wakacje?

2. Zabawa ortofoniczna - Wakacyjna wycieczka.

Rodzic opowiada krótką historię o wakacyjnej wyprawie Ady i Olka.

Dziecko na słowo miś – podskakuje, jabłko – obraca się w koło z szeroko rozłożonymi rękami, gruszka – unosi ręce do góry.

Przed wysłuchaniem opowiadania ustalacie, jakie odgłosy wydają: samochód (sz, sz, sz), pociąg (tu, tu, tu), rzeka (plum, plum, plum), ptaki (fiu, fiu, fiu), osa (bzz, bzz, bzz), dzieci (ha, ha, ha), krowa (mu, mu, mu). W trakcie opowiadania dzieci naśladują te odgłosy.

Pewnego letniego wieczoru Ada i Olek wraz z rodzicami ustalili, że następnego dnia wybiorą się na wycieczkę rowerową za miasto. Ada aż podskoczyła z radości i od razu pobiegła spakować swój mały, podręczny plecaczek. Włożyła do niego okrągłe jabłuszko, soczystą gruszkę i swojego małego pluszowego misia. Następnego poranka nie trzeba było długo budzić dzieci, bo już z samego rana Olek był gotowy do drogi, a razem z nim Ada i jej mały podręczny plecaczek, a w nim: okrągłe jabłuszko, soczysta gruszka i mały pluszowy miś. Tata wystawił rowery, mama przygotowała kanapki i picie, a dzieci założyły kaski ochronne na głowy, i wszyscy ruszyli w drogę. A wraz z nimi mały pluszowy miś, okrągłe jabłuszko i soczysta gruszka. Początkowo jechali ścieżką rowerową przez miasto wzdłuż ruchliwej ulicy. Słychać było szum przejeżdżających samochodów (sz, sz, sz). Zatrzymali się przy przejeździe kolejowym, ponieważ szlaban był zamknięty i właśnie przejeżdżał pociąg (tu, tu, tu). Pojechali dalej wzdłuż rzeki (plum, plum, plum), coraz bardziej oddalając się od zabudowań. Z daleka widać było pole, na którym pasły się krowy (mu, mu, mu). Dalej rozciągała się łąka, przy której rodzina zrobiła sobie postój. Tata rozłożył koc, mama wyjęła kanapki i picie, a Ada wyjęła z plecaka małego pluszowego misia, okrągłe jabłko i soczystą gruszkę. W oddali słychać było śpiew ptaków (fiu, fiu, fiu) i bzyczenie os (bzz, bzz, bzz). Ada zjadła soczystą gruszkę, a okrągłe jabłko oddała Olkowi. Potem spakowała misia do plecaka i całą czwórką wrócili do domu. Miło było spędzać czas z rodzicami, ale trochę już tęsknili za radosnymi okrzykami swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu (ha, ha, ha).

3. Wykonanie pomarańczowych lodów sorbetowych. (smak oczywiście może być inny)

Sok pomarańczowy (100% naturalny): mały kubeczek jednorazowy lub foremka do lodów, patyczek.

Dziecko nalewa do kubeczka sok, starając się go nie rozlać. Rodzic wstawia go do zamrażalki. Po około 30 minutach, kiedy sok już lekko się zmrozi, wyjmujemy kubeczek, a dziecko wkłada do niego  patyczek. Ponownie wstawiamy go do zamrażarki na 2 lub 3 godziny. Po upływie czasu, delektujemy się pysznymi lodami.

4. Zabawa w piaskownicy – Lodziarnia.

Łyżka do nakładania lodów, foremki.

Dziecko za pomocą łyżki do lodów nakłada tyle kulek piasku (lodów), ile życzy sobie kupujący, podając przy tym swoje ulubione smaki. Po czym następuje zamiana ról.

5.Nauka wakacyjnej wyliczanki

Konduktorze, konduktorze , czy zabierzesz nas nad morze ?

Bardzo chętnie raz i dwa ale zróbcie to co ja

Konduktorze , konduktorze , każdy jechać z tobą może ?

Pokaż bilet raz , dwa , trzy na wakacje jedziesz ty….

6. Zabawa Burza na morzu.

Rodzic ustawia krzesła na środku pokoju co najmniej trzy . Dziecko jest marynarzem. Siada na krzesełku. Rodzic (kapitan) staje w środku koła i wypowiada komendy, na które dziecko reagują odpowiednim zachowaniem. − Spokój na morzu – dziecko delikatnie kołysze się (na boki) na krzesełku, mówi cicho szszyy… − Na lewą burtę – przesiada się o jedno krzesełko w lewą stronę. − Na prawą burtę – przesiadają się o jedno krzesełko w prawą stronę. − Burza na morzu – zamiana ról.

7.Osłuchanie z piosenką- Lato na dywanie

8.Praca plastyczna- magiczne kamienie- wybierzcie się na spacer w poszukiwaniu kamyków, które dziecko pokoloruje w dowolny sposób farbami bądź flamastrami.