15 i 19. 06.2020r, 22-25.06.2020r

Utworzono dnia 15.06.2020

Kl VIII Historia 1 czerwca 2020 r

Temat : Rozpad ZSRS, Czechosłowacji i Jugosławii.
(Temat na dwie jednostki lekcyjne )
Cel lekcji: Poznam najważniejsze wydarzenia lat 90 tych XX wieku .

Na co będziemy zwrócić uwagę:( NACOBEZU).

przemiany w Europie Środkowo – Wschodniej, po 1989 r.,
wydarzenia w Rosji i krajach postsowieckich,
wydarzenia wojny domowej w byłej Jugosławii.
W zeszycie przedmiotowym zapisz temat i nacobezu:

Wymień następstwa rozpadu ZSRS.

Zadań nie przesyłajcie.

Przeczytajcie poniższe informacje:

Kraje postsowieckie

Państwa powstałe z dawnych republik sowieckich od samego początku borykały się z licznymi problemami społecznymi i gospodarczymi. Najszybciej, demokratyczne zmiany przeprowadzono w krajach bałtyckich – na Litwie, Łotwie i Estonii. Dość szybko udało im się przestawić z gospodarki socjalistycznej na rynkową i rozpocząć proces integracji ze strukturami europejskimi.
Zupełnie inna była sytuacja Ukrainy, która po uzyskaniu niepodległości starała się lawirować pomiędzy Rosją a Zachodem. Tymczasem sytuacja wewnętrzna Ukrainy stale się pogarszała – szerzyła się korupcja, a społeczeństwo ciągle ubożało.

Kaukaz i Naddniestrze

Po rozpadzie ZSRS w niektórych byłych republikach odżyły dawne konflikty narodowościowe. W latach 1992 – 1994 ,toczyła się wojna azersko – ormiańska o tereny zwane Górskim Karabachem. Zakończyła się ona rozejmem, ale spór nadal pozostał nierozstrzygnięty. Konflikty wybuchały ,także na obszarze Gruzji. W 1989 r. rozpoczęła się walka o Abchazję między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Zakończyły się one ogłoszeniem 1992 r. niepodległości Abchazji. Państwo to ,jest  uznane tylko przez kilka krajów, w tym Rosję.

Wojna w Jugosławii

Rozpad ZSRS przyniósł serie konfliktów na tle narodowościowym w państwach byłego bloku wschodniego.                    Do najkrwawszych walk doszło w Jugosławii, która stanowiła federację kilku republik o bardzo skomplikowanej strukturze narodowościowej. Walki rozpoczęły się w 1990 r. w Kosowie, gdy zamieszkujący tę prowincję Albańczycy podjęli dążenia do oderwania się od Jugosławii.
Do przekształcenia państwa w mniejszą federację zaczęły dążyć ,także Chorwacja oraz Słowenia. Gdy ich projekty zmian zostały odrzucone, w czerwcu 1991 r. kraje te ogłosiły niepodległość. W 1991 r. niepodległość proklamowała również Macedonia, a w kwietniu 1992 r. Bośnia i Hercegowina. Niestety, szczególnie  brutalny przebieg miała, w latach 1991-1995 wojna domowa w Bośni i Hercegowinie. W 1996 r. walki z Serbami rozpoczęli Albańczycy z Kosowa, którzy dążyli do stworzenia własnego państwa. Ostatecznie  w 2008 r. Kosowo ogłosiło niepodległość.

Uzupełnij swoją wiedzę:

Kl. VIII Historia 8  i 15 czerwca 2020 r.

Temat: Polska w NATO i Unii Europejskiej
(Temat na dwie jednostki lekcyjne )

NaCoBeZU :
1. Utrwalę wiadomości dotyczące celów i etapów integracji europejskiej oraz funkcjonowania Polski w NATO.

Treści notatki nie przepisujcie do zeszytu. Można je wydrukować i wkleić.
Genezę UE i proces akcesji do niej naszego kraju prześledziliście na ostatnich lekcjach wos-u. Uporządkujmy zatem pewne fakty tworząc swoiste kompendium w “ pigułce “, które tu dla was przygotowałam :
1) UE powstała po II wojnie światowej jako płaszczyzna szerokiej współpracy i zabezpieczenie przed ewentualną kolejną wojną
2) Opiera się na wspólnych wartościach, demokracji i poszanowaniu praw człowieka
3) Pierwszy krok ku integracji Europy zachodniej dokonał się w 1951 r. z chwilą utworzenia EWWiS którą założyły: RFN, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg
4) W 1957 r. integracja ulega pogłębieniu przez podpisanie traktatów rzymskich ( utworzenie EWG i Euratomu )
5) Wprowadzono mechanizmy wspólnego rynku opartego na swobodnym przepływie towarów, usług, kapitałów i ludzi ; wspólną walutę- ecu ;wspólną politykę rolną i prawną
6) Korzyści wynikające z integracji “szóstki”, zachęciły inne państwa do akcesji; wspólnota zaczyna się rozszerzać o inne kraje
7) W 1992 r. na podstawie traktatu z Maastricht ( Holandia ) podpisanego przez 12 krajów członkowskich powstaje Unia Europejska oparta na 3 filarach:
- wspólnym rynku i walucie
- wspólnej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa
- współpracy policji i organów sądowniczych
8) Wprowadzono wspólne dla wszystkich członków obywatelstwo unijne
9) Istotnymi wartościami we wspólnocie stały się równość i solidarność, w ramach której bogatsi członkowie pomagają biedniejszym w wyrównaniu szans ( fundusze unijne )
10) Po obaleniu komunizmu w Europie środkowo- wschodniej akces do wspólnoty zgłaszają kolejne państwa postkomunistyczne ( w tym Polska ), muszą one spełnić określone kryteria i dostosować się do wymogów unijnych
11) Największe rozszerzenie UE ma miejsce w 2004 r., wspólnota przyjmuje 10 kolejnych członków, a tym Polskę
12) Aktualnie po wyjściu z Unii Wielkiej Brytanii wspólnota liczy 27 członków, najważniejszym jej organem jest KOMISJA EUROPEJSKA będąca “rządem” unijnym ( decyduje m.in. o rozdziale funduszy unijnych )
13) UE stwarza warunki do rozwoju gospodarczego, podniesienia poziomu życia obywateli oraz realizacji wielu ciekawych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych
14) Polska jako kraj członkowski popiera ideę dalszego rozszerzania wspólnoty o państwa naszego regionu wspierając m.in. europejskie aspiracje Ukrainy.

Kl VIII Historia 22 czerwca 2020 r

Temat : Europa i świat współczesny – lekcja powtórzeniowa

Cel lekcji: Poznam najważniejsze wydarzenia lat 90 tych XX wieku .

Na co będziemy zwrócić uwagę:( NACOBEZU).
Utrwalę wiadomości dotyczące świata współczesnego.
W zeszycie przedmiotowym zapisz temat i nacobezu:

Wymień następstwa rozpadu ZSRS.

Zadań nie przesyłajcie.
Zapoznajcie się z treścią w e-podręczniku : https://epodreczniki.pl/a/europa-i-swiat-wspolczesny-lekcja-powtorzeniowa/D16FZMulQ
W celu utrwalenia wiadomości wykonajcie zadanie: