Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Mełgwi

plan pracy 27.04-30.04.2020

Utworzono dnia 26.04.2020

Kl. VIII EDB 28.04.2020 r.

 

Temat:Sprawdzian wiadomości– Ratowanie życia- opatrunki/ pozycja boczna bezpieczna.

 


 

 Cel lekcji : Sprawdzamy naszą wiedzę .


 

Zadania:

1.Przepisz do zeszytu temat.


 

Zadania na ocenę celującą(6)

Wykonaj trzy opatrunki :

1.Czepiec Hipokratesa.

2. Opatrunek łokcia.

3. Bandażowanie kłosowe- dowolnej części ciała.

Zadania na ocenę bardzo dobrą(5)

Wykonaj trzy opatrunki:

1.Bandażowanie barku,

2.Opatrunek palca lub dłoni,

 

3. Opatrunek łokcia lub opatrunek z ciałem obcym wbitym w poszkodowanego.

 

Zadania na ocenę dobrą (4)

 

1.Bandażowanie palca lub dłoni;

2.Bandażowanie kolana.

3. Bandażowanie boku.

 

Proszę o nagranie filmów i odesłanie mi ich na Messengerze, lub na żywo w godzinach 9.00-12.00 .

Filmy można przesyłać do 04 maja 2020 r.

 

Aby prawidłowo zaliczyć opatrunki, muszą one być stabilne, czyli po zakończeniu ich wykonywania, należy lekko za nie pociągnąć. Jeśli się nie rozpadnie to oznacza, że jest prawidłowo zrobiony. Ocenie podlega również przygotowanie osoby ratującej.

 

Aby prawidłowo zaliczyć pozycję boczną, muszą się pojawić w wypowiedzi wszystkie elementy udzielania tej formy pomocy.

 

Odpowiadając na wasze pytanie – „Czy można zaliczać opatrunki na maskotkach” – odpowiadam -”tak” – wyjątek stanowi dłoń, opatrunek kciuka i łokieć. Te opatrunki możecie wykonać sami na sobie, ale będzie wam trudniej.

 

 

PAMIĘTAJ najważniejsze jest TWOJE BEZPIECZEŃSTWO!!!

Upewnij się, że jesteś bezpieczny

Utrata przytomności jest bardzo niebezpiecznym stanem. Mięśnie poszkodowanego stają się wówczas wiotkie, dlatego istnieje niebezpieczeństwo zapadnięcia języka i zablokowanie dróg oddechowych. Dlatego niezbędne jest ułożenie ciała poszkodowanego w określony sposób. Obecnie jest to pozycja bezpieczna, lecz stosujemy ją tylko w określonych przypadkach.

Jeżeli jesteśmy w sytuacji: jeden ratujący i jeden poszkodowany, który jest nieprzytomny i nie wiemy, co było przyczyną utraty przytomności, nie stosujemy pozycji bezpiecznej. Wówczas delikatnie układamy poszkodowanego na plecach i udrożniamy górne drogi oddechowe (GDO). Jesteśmy przy poszkodowanym, kontrolujemy podstawowe czynności życiowe i w miarę możliwości mówimy do poszkodowanego, dzięki czemu zapewniamy wsparcie psychiczne.

Długotrwała utrata przytomności może być niebezpieczna (musi być jej przyczyna) dlatego zawsze wzywamy pogotowie ratunkowe. Natomiast jeżeli jesteśmy w sytuacji kilku poszkodowanych i nie jest możliwe nieustanne monitorowanie stanu poszkodowanego (musimy go zostawić, aby pomóc innym), wówczas powinniśmy zastosować pozycję bezpieczną. W ten sposób ułożone ciało poszkodowanego jest stabilne, udrożnione są GDO, a także w razie, gdyby poszkodowany w trakcie naszej nieobecności np. wymiotował, zmniejszamy ryzyko niedrożności dróg oddechowych, a co za tym idzie uduszenia.

Postępowanie z nieprzytomnym poszkodowanym:

  1. Poproś przechodnia o pomoc, bądź jeżeli okoliczności wskazują na uraz wezwij pogotowie ratunkowe.

  2. Upewnij się czy w jamie ustnej poszkodowanego nie ma żadnych ciał obcych np. guma do żucia, sztuczna szczęka itp. Jeżeli jest konieczność usunięcia czegoś, wówczas kciuk i palec wskazujący opieramy na policzkach, a następnie próbujemy je złączyć. Spowoduje to odsunięcie żuchwy od górnej szczęki, a co za tym idzie dostęp do jamy ustnej. Dzięki tej technice w razie wystąpienia szczękościsku poszkodowany nie ugryzie nas, lecz siebie w wewnętrzną cześć policzka.

  3. Udrożnij GDO. Jest to podstawa i czynność, bez której wykonania nie możemy pozostawić poszkodowanego.

  4. Zabezpiecz krwotoki. Poszkodowany, którego za chwilę będziemy musieli zostawić nie może krwawić. Niezabezpieczone rany, a właściwie ubywająca z organizmu krew, mogłaby być przyczyną wystąpienia wstrząsu, a następnie śmierci.

  5. Ułóż poszkodowanego w miejscu, w którym się on znajduje. W szczególnych warunkach (np. błoto, zagrożenie wybuchem, nierówna powierzchnia) należy poszkodowanego delikatnie przenieść w najbliższe odpowiednie miejsce.

  6. Zdejmij okulary z głowy poszkodowanego. Dzięki temu eliminujemy niebezpieczeństwo uszkodzeń twarzy, a przede wszystkim oczu, które mogłoby nastąpić np. podczas układania danej osoby.

  7. Zastosuj pozycję bezpieczną:

    • Poszkodowany leży na plecach, natomiast ratujący klęka na wysokości jego klatki piersiowej.

    • Rękę poszkodowanego znajdująca się przy swoich kolanach układamy w taki sposób, jakby poszkodowany miał "pomachać" - jest to zasada 90°. Ramię poszkodowanego przesuwamy, aby przy spojrzeniu od góry tworzyło kąt prosty z klatką piersiową, a z kolei przedramię również 90° względem ramienia.

    • W palce dłoni przeciwległej ręki zaplątujemy palce naszej lewej dłoni. Następnie przesuwamy rękę poszkodowanego w taki sposób, aby przedramię leżało ukośnie na klatce piersiowej, natomiast splecione dłonie znajdowały się w okolicy przeciwległych do ręki obojczyka i policzka poszkodowanego

    • Naszą drugą, "wolną" rękę kładziemy na kolanie nogi znajdującej się dalej od nas i unosimy kolano do góry, lecz stopa, która przesunęła się w kierunku pośladków opiera się na podłożu.

    • Następnie opierając prawą rękę na kolanie oraz lewą trzymając dłoń poszkodowanego, delikatnym lecz pewnym ruchem przyciągamy kolano w naszą stronę. Dzięki temu bez większego wysiłku ciało poszkodowanego obróci się w naszą stronę.

    • Końcowym etapem jest udrożnienie GDO, ewentualne skorygowanie ułożenia ciała poszkodowanego. Chodzi tutaj głównie o głowę, ramiona oraz nogę za którą "przekręcaliśmy" poszkodowanego. Możemy zastosować również zasadę 90° dla tej nogi - kąt prosty pomiędzy nią, a nieporuszoną nogą oraz 90° pomiędzy podudziem, a udem.

 

Powodzenia !!!

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Projekt "Szkoły skrojone na miarę"

Ogólnopolski Projekt Eko - Szkoła

Owoce, warzywa i produkty mleczne w naszej szkole

Łączy nas krew

Projekt edukacyjno-społeczny "KAŻDY INNY-WSZYSCY RÓWNI"