plan pracy 04-08. 05. 2020

Utworzono dnia 03.05.2020

Kl. 8    BIOLOGIA

08.05.2020 r.

Temat: Pasożyty – pasażerowie na gapę.

Cel lekcji:

Poznam rodzaje pasożytów i ich przystosowania do pasożytniczego trybu życia.

Nacobezu:

1. Znam przykłady pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych.

2. Potrafię wymienić przykłady pasożytnictwa u roślin.

3. Umiem opisać przystosowania organizmów do pasożytniczego trybu życia.

Pasożytnictwo kojarzy nam się ze światem zwierząt. Każdy przecież słyszał o pijawkach, tasiemcach i kleszczach. Zjawisko to występuje także wśród innych organizmów, np. u roślin.

Zadania:

1. Przepisz do zeszytu temat i cel lekcji.

2. Przeczytaj temat w podręczniku (str. 107-110).

3. Zapamiętaj i zapisz w zeszycie:

Do antagonistycznych stosunków pomiędzy gatunkami zaliczamy pasożytnictwo. Pasożyt stale lub czasowo żyje kosztem swojej ofiary, zwanej żywicielem lub gospodarzem. Ze względu na miejsce występowania pasożyty dzielimy na wewnętrzne, czyli takie, które żyją wewnątrz organizmu żywiciela, oraz zewnętrzne, występujące na powierzchni organizmu gospodarza.

4. Wśród roślin też są pasożyty i półpasożyty.

Łuskiewnik to pasożyt roślin. Za pomocą korzeni przekształconych w ssawki pobiera z drzew substancje organiczne oraz wodę z solami mineralnymi.

Jemioła pospolita zwana dawniej strześlą, to półpasożyt. Oznacza to, że ma zdolność do fotosyntezy, a od rośliny żywiciela czerpie tylko wodę i rozpuszczone w niej sole mineralne.

5. Poznaj przystosowania pasożytów do pasożytniczego trybu życia. Wypełnij zamieszczoną w linku poniżej kartę pracy.

6. Kartę pracy uzupełnij do 15 maja. Tego dnia poproszę w wiadomości email wybrane osoby o jej przesłanie.