plan pracy 30.03 - 03.04 2020

Utworzono dnia 30.03.2020

Lekcja 31.03.2020

Przypominam o pracy na  insta.ling

Subject: First Conditional

Cel lekcji: Uczymy się stosować pierwszy tryb warunkowy.

Nacobezu: - Potrafię wyrazić, to co wydarzy się w przyszłości jeżeli zostanie spełniony określony warunek, - Wiem jakie są elementy składowe zdania złożonego w I trybie warunkowym, - wiem jakie czasy gramatyczne tworzą zdanie złożone w I okresie warunkowym

Pierwszy tryb warunkowy stosujemy, gdy chcemy wyrazić jaka sytuacja będzie miała miejsce w przyszłości, jeżeli zostanie spełniony określony warunek.

• If she passes the exam, her dad will buy her a car.

(Warunek)                        , (skutek)

Jeżeli ona zda wszystkie egzaminy, tata kupi jej samochód.

• If the weather is nice tomorrow, I will go to the swimming pool.

(Warunek)                                 , (skutek)

Jeżeli pogoda jutro będzie ładna, pójdziemy na basen.

Kolejność części zdania można zamieniać. Ważne żeby zapamiętać, że po części zaczynającej się od

‘ If” zawsze użyjemy czasu SIMPLE PRESENT.

• If + Present Simple,  Future Simple
    If I have time, I’ll go out tonight.

Jeżeli będę miał czas wyjdę z domu wieczorem

• Future Simple  if  Present Simple
    I’ll go out tonight  if I have time.

Wyjdę z domu wieczorem jeżeli będę miał czas.

W zdaniach warunkowych w języku polskim stosujemy czas przyszły zarówno w zdaniu nadrzędnym, jaki podrzędnym. W języku angielskim warunek wyrażamy za pomocą czasu teraźniejszego (SIMPLE PRESENT).

W pierwszym trybie warunkowy możesz też zastosować spójnik when zamiast spójnika if. Ponadto, możesz również zastosować spójnik unless (unless = if + not). Musisz jednak pamiętać, że korzystając z niego, tworzysz zdanie przeczące, dlatego nie będziesz już mógł stosować przeczenia przy czasowniku w zdaniu podrzędnym:
If I have time, I’ll visit Tom – Jeżeli będę miał czas odwiedzę Toma.
When I have time, I’ll visit Tom – Kiedy będę miał czas odwiedzę Toma
Unless I have time, I won’t visit Tom. = If I don’t have time, I won’t visit Tom. - Jeżeli nie będę miał czasu nie odwiedzę Toma

W ramach ćwiczeń bawicie się z aplikacją: https://learningapps.org/2014659

Poprawne zdania trzeba jednak przepisać do zeszytu. Tego zadania nie musicie mi odsyłać.

Lekcja 02.04.2020

Subject: First conditional -practice

Cel lekcji: Utrwalamy tworzenie zdań w pierwszym trybie warunkowym.

Nacobezu: : - Potrafię wyrazić, to co wydarzy się w przyszłości jeżeli zostanie spełniony pewien warunek, - Wiem jakie są elementy składowe zdania złożonego w I trybie warunkowym, - wiem jakie czasy gramatyczne tworzą zdanie złożone w I okresie warunkowym.

1. Na początek lekcji obejrzyjcie film, dzięki któremu utrwalimy zasady budowania poprawnych zdań w I trybie warunkowym:

1. Teraz próbujemy samodzielnie wykonać zad. 8 – 11 z zeszytu ćwiczeń str.47

W piątek omówimy te zadania podczas rozmowy na Skype.

Lekcja 03.04.2020

Subject: Suffixes making nouns.

Cel lekcji: Nauczę się tworzenia odczasownikowych form rzeczowników.

Nacobezu: - znam przykłady rzeczowników, które tworzymy od czasownika z pomocą przyrostków:      -ment i -ion, - znam polskie odpowiedniki utworzonych rzeczowników. – potrafię je poprawnie zapisać i użyć w zdaniu.

Dziś słowotwórstwo. Popracujemy trochę ze słownikiem. Tradycyjnie polecam słownik diki.pl, w którym znajdziecie zarówno wymowę, jak i użycie wyszukiwanych słów w kontekście zdaniowym

W podręczniku na str. 80 znajdziecie 14 czasowników. Nagranie 22 do pobrania z https://www.macmillan.pl/strefa-ucznia

Powtórzcie je za nagraniem. Przetłumaczcie na język polski.

Następnie zróbcie w zeszycie tabelkę jak w ćw. 2. W pierwszej kolumnie wpiszcie verb /czasownik/

W drugiej kolumnie noun /rzeczownik/, który utworzymy poprzez dodanie do czasownika albo końcówki „ion” albo „ment”. Trzeba będzie popracować ze słownikiem, aby znaleźć właściwą formę słowa.

Po wykonaniu tego zadania zróbcie proszę zad 4 w zeszycie  oraz 7-10 ze str.45 w ćwiczeniu. W razie problemów ze zrozumieniem piszcie na Messenger.