plan pracy 27.04-30.04.2020

Utworzono dnia 26.04.2020

Lekcja 28.04.2020

Subject: Second Conditional

Cel lekcji: Ćwiczymy użycie drugiego trybu warunkowego.

Nacobezu: - potrafię wyrazić, co wydarzyłoby się w przyszłości, gdyby spełniony został jakiś warunek, - wiem jak tworzyć zdania złożone w drugim trybie warunkowym, - umiem odróżnić znaczenie zdań w I i II trybie warunkowym.

1 Dziś wprowadzamy kolejny tryb warunkowy- II. Najpierw krótkie przypomnienie. Znamy już I tryb warunkowy i wiemy, że dzięki niemu wyrażamy, co wydarzy się w przyszłości jeżeli zostanie spełniony jakiś warunek. Zdanie w I okresie warunkowym jest zbudowane wg schematu:

If Simple Present, Simple Future,

np. If it is cold, I will put on a coat – Jeżeli będzie zimno nałożę płaszcz.

II tryb warunkowy, służy spekulowaniu, domniemywaniu, co wydarzyłoby się w przyszłości, gdyby został spełniony jakiś warunek. Zdania budujemy wg schematu:

If + simple past, would +czasownik w bezokoliczniku.

Np. If it was cold, I would put on a coat – Gdyby było zimno nałożyłym płaszcz.

Jak więc widzicie „IF” na początku zdania w I trybie warunkowym tłumaczymy jako „ Jeśli/Jeżeli”,  natomiast „IF” na początku zdania w II trybie warunkowym tłumaczymy jako „Gdyby/Gdybym”.

Proszę obejrzeć teraz film, w którym znajdziecie więcej przykładów zdań w I i II trybie warunkowym, co pozwoli wam lepiej zrozumieć ich zastosowanie.

A teraz spróbujcie zrobić zadanie 10 i 11 z podręcznika str. 89. Przepiszcie zdania do zeszytu  pod tematem lekcji  i prześlijcie zdjęcia, jak zwykle messanger Magdalena Żyszkowska lub mail rozmag26@gmail.com

Lekcja 29.04.2020

Subject: Second Conditional – practice.

Cel lekcji: Utrwalamy użycie drugiego trybu warunkowego.

Nacobezu: - potrafię wyrazić, co wydarzyłoby się w przyszłości, gdyby spełniony został jakiś warunek, - wiem jak tworzyć zdania twierdzące, przeczące i pytające w drugim trybie warunkowym.

Dziś więcej ćwiczeń na drugi tryb warunkowy.

Pamiętamy schemat: If + simple past, would + czasownik w bezokoliczniku.

If I had enough time, I would visit you – Gdybym miał/a wystarczająco dużo czasu, to bym cię odwiedziła.

Można też odwrócić to zdanie i powiedzieć.

I would visit you if I had enough time – Odwiedziłabym cię, gdybym miała wystarczająco dużo czasu.

Jak teraz stworzyć pytanie? Oczywiście przez inwersję.

Would you visit me if you had enough time?- Czy odwiedziłabyś mnie gdybyś miała wystarczająco dużo czasu?

Przeczenie.

I wouldn’t visit you if I didn’t have enough time. -Nie odwiedziłabym cię gdybym nie miała wystarczająco dużo czasu.

Na str. 94 w podręczniku są inne przykłady.

Dziś robicie zadania z zeszytu ćwiczeń ze str. 53. Tylko ćw. 1 i 2. Zdjęć nie musicie tym razem wysyłać. Traktujcie to jako przygotowanie do testu. Ja wam wrzucę na instaling  krótkie interaktywne ćwiczenie z II trybu warunkowego i z niego dostaniecie ocenę.