plan pracy 25-29 maj 2020

Utworzono dnia 24.05.2020
klasa 6a
Temat:  Środowisko przyrodnicze  Rosji.
Cel lekcji: Poznam położenie i środowisko przyrodnicze największego kraju na świecie.

Dzisiaj odbędziemy podróż po największym kraju na świecie Rosji.  Jej powierzchnia jest aż 54 razy większa od obszaru Polski. Spotkamy tam największą rzekę europejską – Wołgę , najgłębsze jezioro świata- Bajkał , największe jezioro – Morze Kaspijskie i tereny gdzie zanotowano najniższe temperatury na Ziemi.

1. Otwórz podręcznik na str. 172-173 . Mamy tam mapę Rosji.
Jak widzisz ma ona bardzo dużą rozciągłość równoleżnikową. Wyobrażasz sobie ,ile dni trzeba jechać pociągiem aby przebyć trasę od zachodnich krańców Rosji  w okolicach Estonii do Półwyspu Czukockiego na wschodzie ? Trasa ta liczy  aż 9 tysięcy kilometrów.

2. Obejrzyj lekcję https://www.youtube.com/watch?v=yHS0XNXRrb

3. Poszukaj teraz  w różnych źródłach informacji wiadomości o kolei transsyberyjskiej.
Zapisz w zeszycie ,kiedy powstała, przez ile stref czasowych przejeżdża, ile liczy kilometrów, przez jakie miasta przejeżdża. Może uda ci się wyszukać, ile dni jedzie pociąg z Moskwy do Władywostoku, nad brzeg Pacyfiku.
Możesz narysować schematycznie całą trasę kolejową kolei transsyberyjskiej, zaznaczyć  na niej  i podpisać stacje kolejowe na których się zatrzymują pociągi , mijane rzeki, niziny ,wyżyny i pasma górskie.

3 czerwca skontaktuję się z wybranymi osobami i poproszę o wysłanie pracy.